ALL TEAMS – SEASON 2018/2019

Thank you all 145 registered teams – Romanian and foreign teams - in the BRD FIRST Tech Challenge Romanian National Competition.

The official lists of the 145 Romanian teams for season #3 BRD FIRST Tech Challenge are:

(live/stats)
145 Romanian Registered Teams
Subscribe to our newsletter→
Team No. Team Name Institution City
RO 001 Xeo Colegiul National - Horea, Closca si Crisan Alba Iulia
RO 002 HARAMBE CARTEL Colegiul National - Moise Nicoară Arad
RO 003 Rusty Androids Colegiul National - Gheorghe Vrănceanu Bacau
RO 004 Carpathian Wolves Colegiul National - Vasile Lucaciu Baia Mare
RO 005 Esentza Robotics Colegiul National - Petru Rares Beclean
RO 006 Bolts and Gears Colegiul National - Liviu Rebreanu Bistrita
RO 007 Gear Maniacs Colegiul National - Samuel Von Brukenthal Sibiu
RO 008 KronBot Colegiul National de Informatica - Grigore Moisil Brasov
RO 009 RoboAS Colegiul National - Andrei Saguna Brasov
RO 010 DIMCANRO Colegiul National Militar ”Dimitrie Cantemir” Breaza
RO 011 Masterminds Colegiul National - Cantemir Voda Bucuresti
RO 012 DAVOS Colegiul TehnicEmanuil Ungureanu Timisoara
RO 013 GAMMA Colegiul National - Sfântul Sava Bucuresti
RO 014 QUBE. Colegiul National - Mihai Viteazul Bucuresti
RO 015 Robo Titans Colegiul National - Sfântul Sava Bucuresti
RO 016 Robo Sapiens Colegiul National - Spiru Haret Bucuresti
RO 017 TITANS Colegiul NationalGheorghe Lazăr Bucuresti
RO 018 VORTEX BREAKERS Colegiul National de Informatica - Tudor Vianu Bucuresti
RO 019 Bionic Scarab Liceul Teoretic - Alexandru Ioan Cuza Bucuresti
RO 020 VAMPIRES American International School of Bucharest Voluntari
RO 021 VIANU LEGENDS Colegiul National de informatica - Tudor Vianu Bucuresti
RO 022 GENTLEMEN Colegiul National - Sfântul Sava Bucuresti
RO 023 WattsUp Colegiul National - Dinicu Golescu Câmpulung Muscel
RO 024 Hype Liceul - Nicolae Balcescu Cluj-Napoca
RO 025 PrimeTech Liceul de Informatica - Tiberiu Popoviciu Cluj-Napoca
RO 026 PHOENIX Liceul Teoretic - Avram Iancu Cluj-Napoca
RO 027 Rutherbots Colegiul Tehnic de Comunicatii - Augustin Maior Cluj-Napoca
RO 028 The ArchiTechs Colegiul National - Emil Racovită Cluj-Napoca
RO 029 EUXINUS Colegiul National - Mircea cel Batran Constanta
RO 030 TheRobotors Liceul Teoretic International de Informatica Constanta
RO 031 SoftHoarders Colegiul National - Fratii Buzesti Craiova
RO 032 IDL Electronics Colegiul Tehnic - Ion D. Lăzărescu Cugir
RO 033 Royalbot Racari Liceul Teoretic - Ion Ghica Răcari
RO 034 VECTRON Colegiul National - Andrei Mureşanu Dej
RO 035 SquidSquad Liceul Teoretic - Carmen Sylva Eforie Sud
RO 036 BRICKBOT Colegiul National - Unirea Focsani
RO 037 ByteForce Colegiul National - Vasile Alecsandri Galati
RO 038 RobotX HD Colegiul National de Informatică - Traian Lalescu Hunedoara
RO 039 TEAMDROIDS Liceul Teoretic - Nicolae Balcescu Medgidia
RO 040 Snake Tech Colegiul Național - Petru Rares Piatra Neamt
RO 041 BraveBots Colegiul National - Mihai Viteazul Ploiesti
RO 042 Bionic Royals Colegiul National - Mircea cel Batran Râmnicu Vâlcea
RO 043 Tesseract Colegiul National - Gheorghe Lazar Sibiu
RO 044 CIRCUIT DEALERZ Colegiul National - Petru Rares Suceava
RO 045 Phantom Liceul - Voievodul Mircea Târgoviste
RO 046 TECHNOGODS Colegiul National - Ecaterina Teodoroiu Targu-Jiu
RO 047 Robo Papiu Colegiul National ”Alexandru Papiu Ilarian” Târgu - Mureș
RO 048 Wizz Tech Liceul Teoretic - Grigore Moisil Timisoara
RO 049 River Wolves Liceul Teoretic - Grigore Moisil Tulcea
RO 050 Cyber Punk Robotics Colegiul National - Mihai Viteazul Turda
RO 051 Pyxis Nautica Liceul International de Informatica Constanta
RO 052 ROBO NAME Liceu pentru deficente de vedere Bucuresti/ Arad/ Timisoara
RO 053 LTNiX Liceul Teoretic National Bucuresti
RO 054 Dark Angels Liceul Teoretic - Stefan Odobleja Bucuresti
RO 055 AUTOVORTEX VOLUNTARI Liceul Tehnologic - Nicolae Balcescu Voluntari
RO 056 Muschetarii Liceul National de Informatica Arad
RO 057 Wire Impulse Colegiul National - Vasile Goldiș Arad
RO 058 VELOCITY Colegiul National - Gheorghe Murgoci Braila
RO 059 NRG ROBOTIX Colegiul Tehnic Energetic - Dragomir Hurmuzescu Deva
RO 060 Decebal Tech Colegiul National - Decebal Deva
RO 061 Modus Vivendi Colegiul National - Mihai Eminescu Oradea
RO 062 GOROBO Colegiul National - Emanuil Gojdu Oradea
RO 063 Wafy Colegiul Tehnic - Constantin Brâncusi Petrila
RO 064 Brobo Team Colegiul Tehnic de Transporturi si Telecomunicatii - Ion I.C. Brătianu Satu Mare
RO 065 Perpetuum Mobile Colegiul National - Mihai Eminescu Satu Mare
RO 066 ROBOTICA CNRG Colegiul National - Radu Greceanu Slatina
RO 067 TEHROCUZ Liceul Tehnologic - Alexandru Ioan Cuza Slobozia
RO 068 THOBOR Colegiul National - Calistrat Hogas Tecuci
RO 069 TEAM ORIGINALS Colegiul Tehnic - Henri Coandă TIMISOARA
RO 070 November Eleven Liceul Tehnologic ”Sfânta Ecaterina” Urziceni
RO 071 ArmyBot Colegiul National Militar - Mihai Viteazul Alba Iulia
RO 072 Brainstorms Colegiul Tehnic - Alesandru Papiu Ilarian Zalau
RO 073 ROBOCADET Colegiul National Militar ”Tudor Vladimirescu Craiova
RO 074 CSH Colegiul National Pedagogic - Carmen Sylva Timisoara
RO 075 LITTLE FUTURE ROBOTS Liceul Tehnologic Jimbolia Jimbolia
RO 076 Fast Forward Future Team Colegiul National „Avram Iancu” Ștei
RO 077 Quantum Robotics Liceul Teoretic International de Informatica Bucuresti
RO 078 Transilvania Robotix Liceul Teoretic - Avram Iancu Cluj-Napoca
RO 079 ACE Robotics Liceul Teoretic - Ovidius Constanta
RO 080 MechanX Liceul Tehnologic - Dimitrie Leonida Constanta
RO 081 TechNo Logic Liceul Tehnologic de Electrotehnică si Telecomunicatii Constanta
RO 082 CyLiis Liceul Teoretic de Informatica - Grigore Moisil Iasi
RO 083 POSEIDON Liceul Tehnologic - Ion Banescu Mangalia
RO 084 Robo Corp Colegiul National - Márton Áron Miercurea Ciuc
RO 085 CYB3R G0DS Colegiul National de Informatica Piatra Neamt
RO 086 Biytes Colegiul National - Octavian Goga Sibiu
RO 087 Tea Borgs Colegiul National - Tudor Vladimirescu Targu Jiu
RO 088 Filatronics Liceul Teoretic - Filadelfia Suceava
RO 089 Echo Pulse Colegiul National - Ferdinand I Bacau
RO 090 LIGHT SPEED ROBOTIX Licel Teoretic - Ioan Cotovu Hirsova
RO 091 Axiopolis Robotics Liceult Tehnologic - Axiopolis Cernavoda
RO 092 UnderConstruction Colegiul National - Constantin Carabella Târgoviste
RO 093 BLISS Colegiul National - Contantin Diaconovici Loga Timisoara
RO 094 RobotiX Colegiul National - Unirea Tirgu Mures
RO 095 ROBOTEII CNU Colegiul National - Unirea Turnu Magurele
RO 096 Cyber Lions Liceul Teoretic - Brancoveanu Voda Urlati
RO 097 EXPERIMENTO Colegiul National - Nicolae Iorga Valenii de Munte
RO 098 Helios Liceul - Stefan Procopiu Vaslui
RO 099 roLERbot Liceul Teoretic - Emil Racovita VASLUI
RO 100 Esentza Revolution Colegiul National - Petru Rares Beclean
RO 101 Future Tech Liceul Teoretic - Ion Luca Vatra Dornei
RO 102 ERcast Liceul Tehnologic - Elie Radu Ploiesti
RO 103 Clever Core Colegiul National ”Gheorghe Șincai” Baia Mare
RO 104 RUBIX Colegiul National - Inochentie Micu Clain Blaj
RO 105 Helix Colegiul National - Nicolae Balcescu Braila
RO 106 H-Tech Colegiul National - Ion Creanga Bucuresti
RO 107 I.L.C.Robotix Colegiul National - Ion Luca Caragiale Bucuresti
RO 108 Clockworks Colegiul National - Gheorghe Sincai Bucuresti
RO 109 Homo Sapiens Colegiul National - Bogdan Petriceicu Hasdeu Buzau
RO 110 Bots Brain Liceul Teoretic - Independenta Calafat
RO 111 Danube Robotics Colegiul National - Barbu Stirbei Calarasi
RO 112 UNDEFINED Colegiul National - Nicolae Grigorescu Câmpina
RO 113 StefTech Colegiul National Militar - Stefan Cel Mare Câmpulung Moldovenesc
RO 114 QUBE.JR Colegiul National - Mihai Viteazul Bucuresti
RO 115 Cyber2.0 Warriors Colegiul - Decebal Deva
RO 116 Imagine Robots Liceul Teoretic International de Informatica Bucuresti
RO 117 RoboTechs Liceul Teoretic International de Informatica Bucuresti
RO 118 Code Warriors Liceul Teoretic - Stephan Ludwig Roth Medias
RO 119 DELTA FORCE Liceul National de Informatică Arad
RO 120 Ro2D2 Colegiul National ” Mihai Viteazul” Ploiesti
RO 121 RobotY HD Colegiul National de Informatica - Traian Lalescu Hunedoara
RO 122 RaSky Colegiul National ”Elena Cuza” Craiova
RO 123 NORTH EAST DYNAMICS Liceul - Regina Maria Dorohoi
RO 124 The Emperor Colegiul National - Traian Drobeta-Turnu Severin
RO 125 CNVS R10 Colegiu National - Vladimir Streinu Găesti
RO 126 LYNX Colegiul National - Iancu de Hunedoara Hunedoara
RO 127 CuzaRo.bots Colegiu National - Cuza Voda Husi
RO 128 Fuse Colegiul National - Costache Negruzi Iasi
RO 129 PEAKY Robotics Colegiul - Mihai Viteazul Ineu
RO 130 SNGine Liceul Tehnologic - Scoala Nationala de Gaz Medias
RO 131 TECHNO MAISTER Liceul Teoretic - Iulia Zamfirescu Mioveni
RO 132 LTCDMN Robotics Liceul Tehnologic - Clisura Dunării Moldova Nouă
RO 133 FlammableTech Liceul Tehnologic Petrol Moreni
RO 134 Cyber Souls Colegiul National ”George Coșbuc” Năsăud
RO 135 STIMDC Colegiul National - Dimitrie Cantemir Onești
RO 136 ICLASS Liceul Tehnologic - Costache Conachi Pechea
RO 137 Alpha Bit Colegiul National - Mihai Eminescu Petrosani
RO 138 Robodac Pitesti Liceul Tehnologic - Dacia Pitesti
RO 139 TEHNOZ Colegiul National - Zinca Golescu Pitesti
RO 140 infO1 Robotics Colegiul National - Ion Luca Caragiale Ploiesti
RO 141 Boogey Bots Colegiul National - Alexandru Vlahuta Râmnicu Sarat
RO 142 BroBots Colegiul National - Alexandru Lahovari Râmnicu Vâlcea
RO 143 The Eagles Colegiul National - Roman-Voda Roman
RO 144 TITU ROBO Liceul Teoretic - Nicolae Titulescu Slatina
RO 145 Art RobotiX Liceul de Arte - Ionel Perlea Slobozia
(live/stats)
SOON - International Teams
[FINAL LIST]
Team No. Team Name Institution City

We greatly appreciate the huge interest we saw in the number of application received. We thank all the teams who applied.
For all those who are not on the final list: Please be sure we will in touch with you for the following events in your region and for the next season registration.

Keep up the good work and invest in your passion for robotics!

•Competition Regulations for the teams accepted in the program: View or Download the PDF