Event: Regional 1 Demo Games, Cluj, Feb 17
Scroll down for more
(updated list)
44 Registered Teams
Subscribe to our newsletter→
Team No. Team Name Institution City
RO 001 Xeo Colegiul National Horea, Closca si Crisan Alba Iulia
RO 004 ROBOCORNS Colegiul National Vasile Lucaiu Baia Mare
RO 005 Esentza Robotics Colegiul Național Petru Rares Beclean
RO 006 Bolts-and-Gears Colegiul National Liviu Rebreanu Bistrita
RO 008 KronBot Colegiul National de Informatica Grigore Moisil Brasov
RO 009 RoboAS Colegiul National Andrei Saguna Brasov
RO 024 Hype Liceul Nicolae Balcescu Cluj-Napoca
RO 025 PrimeTech Liceul de Informatica Tiberiu Popoviciu Cluj-Napoca
RO 026 PHOENIX Liceul Teoretic Avram Iancu Cluj-Napoca
RO 027 Rutherbots Colegiul National George Cosbuc Cluj-Napoca
RO 028 TheArchiTechs Colegiul National Emil Racovita Cluj-Napoca
RO 032 IDeaL Electronics Colegiul Tehnic Ion D. Lazarescu Cugir
RO 034 VECTRON Colegiul National Andrei Muresanu Dej
RO 047 RoboPapiu Colegiul Național Alexandru Papiu Ilarian Targu Mures
RO 050 CyberPunkRobotics Colegiul Național Mihai Viteazul Turda
RO 061 Modus Vivendi Colegiul National Mihai Eminescu Oradea
RO 062 GoRobo Colegiul National Emonuil Gojdu Oradea
RO 064 BRobo-Team Liceul Tehnologic Ion I.C. Brătianu Satu Mare
RO 065 Perpetuum Mobile Colegiul National Mihai Eminescu Satu Mare
RO 071 ArmyBot Colegiul National Militar Mihai Viteazul Alba Iulia
RO 072 Brainstorms Colegiul Tehnic Alesandru Papiu Ilarian Zalau
RO 076 Fast Forward Future Team Colegiu Nationl Avram Iancu Stei
RO 078 TRX Strikers Liceul Teoretic Mihai Eminescu Cluj-Napoca
RO 094 Hardwired Colegiul National Unirea Targu Mures
RO 100 Esentza Revolution Colegiul National Petru Rares Beclean
RO 103 CleverCore Colegiul Național Gheorghe Sincai Baia Mare
RO 104 RUBIX Colegiul National Inochentie Micu Clain Blaj
RO 118 Code Warriors Liceul Teoretic Stephan Ludwig Roth Medias
RO 130 SNGine Colegiul Scoala Nationala de Gaz Medias
RO 134 CyberSouls Colegiul National George Cosbuc Nasaud
RO 148 Trojan.EXE Liceul Teoretic Ana Ipatescu Gherla
RO 151 StarTech Colegiul Național Ioan Slavici Satu Mare
RO 158 ABSO-Tech Liceul Teoretic Petru Maior Gherla
RO 159 CNapSys Colegiul National Silvania Zalau
RO 162 SGBots Liceul Teoretic Solomon Halita Sangeorz-Bai
RO 168 GDV Liceul Teoretic Pavel Dan Campia Turzii
RO 169 ROBOPEDA Liceul Vocational Pedagogic Nicolae Bolcas Beius
RO 172 InfotronX Colegiul Tehnic INFOEL Bistrita
RO 173 YouthRobotics Liceul Tehnologic Nr.1 Ludus
RO 175 Tech-X Colegiul National Dragos Voda Sighetu Marmatiei
RO 176 CELTA Liceul Congregatia Sfantul Iosif Alba Iulia
RO 186 The Resistance Liceul Teoretic Stephan Ludwig Roth Medias
RO 188 TRX Challengers Liceul Teoretic Mihai Eminescu Cluj-Napoca
RO 198 Nokta Parantez 16372 Hisar High School Istanbul - Turkey
(live/stats)
Registered teams
@ FTC Romania
Registration SOON →
competition name
teams / slots
Regional 1
Cluj - Feb 17
0/30
Regional 2
Iasi - Feb 24
0/30
Regional 3
Timisoara - Mar 03
0/30
Regional 4
Bucharest - Mar 10,11
0/>30
Click on any regional for more details

Event Details

Teams spend a significant amount of time designing, building, programming their robot, and learning what it takes to be part of a team. For many teams, competitions are the reward for all their hard work throughout the season.

Date

• Feb 17 2018

Venue & Address

• To be set

Contact:

• Natie prin educatie

E-mail

• info@firstromania.com

On Google Maps: