Event: Regional 3 Demo Games, Timisoara, Mar 03 2018
Scroll down for more
(updated list)
47 Registered Teams
Subscribe to our newsletter→
Team No. Team Name Institution City
RO 002 HARAMBECARTEL Colegiul Național Moise Nicoara Arad
RO 007 GearManiacs Colegiul Național Samuel von Brukenthal Sibiu
RO 012 DAVOS Colegiul Tehnic Emanuil Ungureanu Timisoara
RO 031 SoftHoarders Colegiul National Fratii Buzesti Craiova
RO 038 RobotX_HD Liceul Teoretic Traian Lalescu Hunedoara
RO 042 Bionic Royals Colegiul National Mircea cel Batran Ramnicu Valcea
RO 043 Tesseract Liceul Gheorghe Lazar Sibiu
RO 048 Flip Flops Robotics Liceul Teoretic Grigore Moisil Timisoara
RO 052 RobotTeamAlpha Liceul Special Sfanta Maria Arad
RO 056 MUSCHETARII ROBOTICII Liceul National de Informatica Arad Arad
RO 057 WireImpulse Colegiul National Vasile Goldis Arad
RO 059 NRGROBOTIX Liceul Tehnologic Energetic Dragomir Hurmuzescu Deva
RO 060 DecebalTech Colegiul National Decebal Deva
RO 063 Wafy Colegiul Tehnic Constantin Brancusi Petrila
RO 066 ROBOTICA-CNRG Colegiul National Radu Greceanu Slatina
RO 069 TEAMORIGINALS Colegiul Tehnic Henri Coanda Timisoara
RO 073 ROBOCADET Colegiul National Militar Tudor Vladimirescu Craiova
RO 074 CSH Colegiul Național Pedagogic Carmen Sylva Timisoara
RO 075 TeamPhoenix Colegiul Tehnic Ion Mincu Targu Jiu
RO 086 Biytes Colegiul National Octavian Goga Sibiu Sibiu
RO 087 Tea-Borgs Colegiul National Tudor Vladimirescu Targu Jiu
RO 093 BLISS Colegiul National Constantin Diaconovici Loga Timisoara
RO 095 ROBOTEII-CNU Colegiul National Unirea Turnu Magurele
RO 110 BotsBrain Liceul Teoretic Independența Calafat
RO 115 Dark Energy Colegiul National Decebal Deva
RO 119 DELTAFORCE Liceul Național de Informatica Arad Arad
RO 121 RobotY HD Colegiul National de Informatica Traian Lalescu Hunedoara Hunedoara
RO 122 RaSky Colegiul National Elena Cuza Craiova
RO 124 TheEmperor Colegiul National Traian Drobeta-Turnu Severin
RO 126 LYNX Colegiul National Iancu de Hunedoara Hunedoara
RO 129 PEAKY Robotics Colegiul Mihai Viteazul Ineu
RO 132 LTCDMNrobotics Liceul Tehnologic Clisura Dunării Moldova Noua Moldova Noua
RO 137 AlphaBit Colegiul National Mihai Eminescu Petrosani Petrosani
RO 142 BroBots Colegiul Naţional Alexandru Lahovari Ramnicu Valcea
RO 144 TITUROBO Liceul Teoretic Nicolae Titulescu Slatina
RO 156 RoboSmart Colegiul National Ion Minulescu Slatina
RO 157 Bluescreen Colegiul National Preparandia- Dimitrie Tichindeal Arad
RO 161 RoboKey Colegiul National de Informatia Carmen Sylva Petrosani
RO 166 5RObots Colegiul National Gib Mihaescu Dragasani
RO 170 RoboticsTrav Liceul Traian Vuia Craiova Craiova
RO 171 LAZARUS ASCENDING LICEUL TEHNOLOGIC MIHAI VITEAZU Vulcan
RO 174 LTTV TEAM Liceul Teoretic Traian Vuia Faget
RO 180 Herotech Colegiul National Octavian Goga Sibiu Sibiu
RO 190 EngiNeerds Colegiul National Radu Greceanu Slatina
RO 199 Sputnik Elementary Public School 244 St. Petersburg - Russian Federation
RO 200 Sputnik Original Public School 244 St. Petersburg - Russian Federation
RO 201 Montenegro Botics Association for Technology Innovations Podgorica - Montenegro
(live/stats)
Registered teams
@ FTC Romania
Registration SOON →
competition name
teams / slots
Regional 1
Cluj - Feb 17
23/30
Regional 2
Iasi - Feb 24
26/30
Regional 3
Timisoara - Mar 03
19/30
Regional 4
Bucharest - Mar 10,11
63/>30
Click on any regional for more details

Event Details

Teams spend a significant amount of time designing, building, programming their robot, and learning what it takes to be part of a team. For many teams, competitions are the reward for all their hard work throughout the season.

Date

• Mar 03 2018

Venue & Address

• To be set

Contact:

• Natie prin educatie

E-mail

• info@firstromania.com

On Google Maps: